Artykuł pochodzący ze strony www.akademialed.pl
Działania nowoczesnej firmy energetycznej jaką jest Tauron, to nie tylko produkcja i sprzedaż energii. To także proekologiczne działania na rzecz racjonalnego wykorzystywania i gospodarowania tą energią i jej oszczędności, np. przez wdrażanie nowoczesnych technologii oświetlenia miejskiego. Właśnie takie cele były motywem działania firmy Tauron Dystrybucja S.A., która pod koniec 2013 r. zainicjowała modernizację oświetlenia ulicznego w mieście Piwniczna – Zdrój, znanej miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej w Beskidzie Sądeckim.
Szukając dostawcy nowoczesnego oświetlenia miejskiego i niezawodnego partnera do przeprowadzenia tej modernizacji Tauron Dystrybucja powierzył to zadanie firmie Philips Lighting.
Podstawowym założeniem projektu było obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji oświetlenia miejskiego przy równoczesnej jego poprawie. Osiągnięcie takich wyników jest obecnie możliwe dzięki zamianie starego oświetlenia wykorzystującego nieefektywne rtęciowe i sodowe źródła światła na nowoczesne oświetlenie LED – znacznie trwalsze i zużywające dużo mniej energii elektrycznej.
Modernizacja oświetlenia w Piwnicznej objęła centrum uzdrowiska – Rynek i otaczające go główne ulice Daszyńskiego, Krakowską, Ogrodową, Rzeszutka i Sobieskiego. Łącznie, na nowoczesne oprawy oświetleniowe LED, wymieniono 61 punktów świetlnych. W rejonie Rynku zainstalowano 28 opraw parkowych typu Micenas LED natomiast na ulicach 33 najnowocześniejsze oprawy drogowe Selenium LED. Wszystkie nowe oprawy zostały wyprodukowane w fabrykach Philips Lighting, przy czym oprawy drogowe w polskiej fabryce Philips Kętrzyn.
W ramach projektu, na rynku wymieniono także 14 istniejących nieestetycznych słupów betonowych do opraw parkowych na nowe stylowe słupy metalowe produkcji polskiej firmy Art Metal. Na zlecenie Philips prace montażowe wykonała firma ELTAST z Radomia.
Oprawy LED zostały fabrycznie wyposażone w specjalne układy systemu Starsense RF umożliwiające indywidualne bezprzewodowe sterowanie każdą z nich w celu dostosowania intensywności oświetlenia do aktualnych potrzeb, aby zmaksymalizować oszczędności energii. System pozwala na sterowanie i monitorowanie infrastruktury oświetleniowej – przyciemnianie i sygnalizowanie awarii. Centralny punkt sterowania tego systemu został zainstalowany na balkonie Urzędu Miasta Piwniczna – Zdrój.
Dodatkowo na czterech słupach oświetleniowych wokół centralnego skweru pośrodku rynku zamontowano czujniki ruchu i obecności typu LumiMotion. W sytuacji gdy w obszarze działania czujników nie przebywają żadne osoby oprawy świecą z intensywnością 30%. Gdy czujniki rejestrują obecność ludzi na skwerze oświetlenie jest rozjaśniane.
Wszystkie zmodernizowane punkty świetlne w Piwnicznej mają także internetowe połączenie z inteligentną platformą zarządzania oświetleniem miejskim City Touch. Pozwala to na pełną kontrolę infrastruktury oświetlenia, korzystanie ze światła tylko w czasie i miejscu, gdzie jest to niezbędne, dostosowanie jego natężenia do aktualnych potrzeb i w ten sposób maksymalizację efektywności i obniżenie kosztów. Uprawnione osoby odpowiedzialne za oświetlenie miasta mogą nim sterować z dowolnego komputera z dostępem do Internetu.
Dzięki technice oświetlenia LED i tak zaawansowanym systemom zarzadzania możliwe jest osiągnięcie oszczędności kosztów miejskiego oświetlenia w wysokości nawet do 70%.